Τετάρτη 28 Φεβρουαρίου 2024
19.3 C
Argostoli

kefaloniastatus@gmail.com

Εφημερεύοντα Φαρμακεία

spot_img

ΜΕΝΟΥ / ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ

Ήττα για τον ΝΕΟΛ στην Καρδίτσα Σοφάδες – ΝΕΟΛ 60-54: 

Σε μια τεράστιας σημασίας νίκη έφτασε το μεσημέρι της Κυριακής (17/12) ο ΓΣ Σοφάδων, ο οποίος στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου της Β Εθνικής, της τελευταίας δηλαδή στροφής για το τρέχον 2023, έκαμψε την αντίσταση του ΝΕΟ Ληξουρίου (5-4) με 60-54 στο παιχνίδι που έκλεισε το έτος για το εν λόγω γκρουπ.

Αυτή ήταν η 4η φετινή νίκη σε εννιά μέχρι στιγμής αναμετρήσεις για για το συγκρότημα της Καρδίτσας, το οποίο λίγους μήνες μετά την άνοδό του από τον κόσμο της Γ Εθνικής συνεχίζει να κλέβει τις εντυπώσεις και στην τρίτη τη τάξει εθνική κατηγορία βγαίνοντας εκ νέου από την επικίνδυνη ζώνη των Playouts.

Γ.Σ. Σοφάδων – ΝΕΟ Ληξουρίου 60-54

Διαιτητές: Κοντογιάννης, Παζώλης, Αγραφιώτης

Δεκάλεπτα: 17-14, 26-24, 39-35, 60-54

Γ.Σ. Σοφάδων (Κακλαμάνος): Παππάς 7, Μπουντούρης 12 (2), Δήμος 5 (1), Αναστασόπουλος 7 (1), Μακρής 10, Καπετάκης 9, Λαφτσίδης 4, Τριανταφύλλου 1, Παπαϊωάννου 5 (1), Νικολής.

ΝΕΟ Ληξουρίου (Καυκής): Τσούκας 9, Ραϊσεβιτς 4, Μανάκας 9 (1), Μόσιαλος 8 (2), Μακαριάδης 4, Λαμπρόπουλος, Μαρούλης 3, Μπακέας Γ. 6 (2), Ματσούκης 3 (1), Τρυφωνόπουλος 8, Μπακέας Θ.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 10ης αγωνιστικής:

Σάββατο 16/12

Βίκος Ιωαννίνων – Πρωτέας Γρεβενών 73-64
Νήαρ Ήστ – Εθνικός Πειραιά 75-67
Πανελλήνιος – Τρίκαλα Basket 82-84
Αίολος Αγυιάς – Εθνικός Λιβαδειάς 76-64

Κυριακή 17/12

ΓΣ Σοφάδων – ΝΕΟ Ληξουρίου 60-54

Ρεπό: Νίκη Βόλου

Αναλυτικά η βαθμολογία:

1. Τρίκαλα Basket 17, 8-1 +71
2. Αίολος Αγυιάς 16, 7-2 +47
_________________________________
3. Νήαρ Ήστ 16, 7-2 +91
4. Βίκος Ιωαννίνων 16, 5-5 +8
5. Εθνικός Λιβαδειάς 14, 5-4 +9
6. ΝΕΟ Ληξουρίου 14, 5-4 +54
_________________________________
7. Σοφάδες 13, 4-5 -30
8. Νίκη Βόλου 12, 3-6 -14
_________________________________
9. Εθνικός Πειραιά 12, 3-6 -44
10. Πρωτέας Γρεβενών 10, 1-8 -136
11. Πανελλήνιος 10, 1-8 -56

* οι θέσεις 1-2 οδηγούν στα ημιτελικά των Playoffs
** οι θέσεις 3-6 οδηγούν στα προημιτελικά των Playoffs
*** οι θέσεις 9-11 οδηγούν στα Playouts
**** η Αναγέννηση Καρδίτσας έχει αποχωρήσει από το πρωτάθλημα

Αναλυτικά το πρόγραμμα της 11ης αγωνιστικής:

Σάββατο 6/1

Πρωτέας Γρεβενών – ΓΣ Σοφάδων
Εθνικός Πειραιά – Νίκη Βόλου
Τρίκαλα Basket – Νήαρ Ηστ
Εθνικός Λιβαδειάς – Πανελλήνιος
ΝΕΟ Ληξουρίου – Αίολος Αγυιάς

πηγή:basketblog.gr

ΑΦΗΣΤΕ ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ

εισάγετε το σχόλιό σας!
παρακαλώ εισάγετε το όνομά σας εδώ

ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

ΔΗΜΟΦΙΛΗ ΑΡΘΡΑ